laupäev, 11. märts 2017

"Zilga" oksad haljastuseks

Müttasin täna mõned tunnid aiamaal ning koristasin sügisest vedelema jäänud sodi. Näppu jäid ka sügisel peale Saare-Tõrvaaugu aiandi koolitusel kindluse saamist vatti saanud "Zilga" ära lõigatud oksad. Nad olid talv otsa niisamati maapinnal vedelenud - vahel lume all, vahel lagedal, vahel -20 C külmas, vahel ilmselt ka pigem +10 kraadi kanti jõudnuna. Kõigest hoolimata nägid nad head välja ja oksi lõigates paistsid lõikekohad igati ilusad rohelised.
Valmis lõigatud "Zilga" pistoksad, mõõduks on kõrval
jalajälg numbriga 42 :-)

"Zilga" pistokste "ühishaud"
Kuna põhjarannikul asuvas suvekodus mõteldi mingi kerge varjualuse tegemise peale, siis tekkis idee kombineerida seda vastupidavatest viinapuudest haljastusega. Sellistega, mida ei ole vaja talveks maha võtta ning mis kannataksid ka -30 C külma ära. Juhtumisi on "Zilga" just selline sort. Lõikusin parema väljanägemisega viinapuude oksad kahe pungaga pistoksteks, kokku sai neid 15 tükki. Pistoksteks eelistasin okste alumisi juppe, prooviks sai hulka ka üks mitmeaastase varre tükk.
Mõtisklesin natukene ka selle üle, et kuidas neid siis kasvama saada ning otsustasin, et matan nad kõik kasvuhoonesse maha. Kasvuhoones on praeguseks muld ca 20 cm sügavuselt sulanud, kuid sügavamal on maa veel jääs.
Kaevasin ca labida sügavuse kraavi ning panin oksad sinna poolviltu sisse, ülemine pung ülespoole. Peenrale augu asukohta tähistavad märgid juurde, kraav kinni ning muld kergelt jalaga tihedamaks. Uurin vahepeal edasi, et kuidas nendega kõike mõistlikum oleks edasi toimetada.
Kui neid oksi peaks hulgim kasvama minema, võin neid võimalikele huvilistele ära jagada...

laupäev, 4. märts 2017

"Arkadia" kosub

Viimasest postitusest on veidi möödas, olen vahepeal huviga jälginud juurdunud "Arkadia" pistoksa arengut. Teiste pistokste puhul ei ole suurt mingit muutust olnud - ei uusi pungi, ei juuri või kallust vees olevatel okstel. Ootame veel.
Ostsin ka Effexist ühe Philips 965 De Luxe seeria toru. Kuna luksmeeter ei ole enam käepärast, proovisin vana ja uue toru heleduste vahet fotoaparaadiga hinnata. Fotoaparaat ei suutnud säri punktmõõtmise režiimis mingit säriaja erinevust tuvastada! Mis on omajagu üllatav, sest see vanem toru oli ikka kaks-kolm aastat minimaalselt akvaariumi kohal töötanud.
Aga selline valgustus tundub värskelt kasvamist alustanud "Arkadiale" sobivat, võrse on hakanud üsna nobedasti kasvama. Panen juurde paar pilti, millelt on näha ca. nädala vanune noor viinapuu. Kui varem oli kerge kahtlus, et kas tegu ikka on "Arkadiaga" (peale lõikamist oli omajagu eri sortide pistoksi läbisegi), siis esimese lehe servade põhjal võiks arvata, et pigem on tõesti.
Nädala vanune "Arkadia" pealtvaates
Vaade "ülalt" on selline nagu näha paremal pildil. Ülemine leht on esimene leht, alumine leht aga kolmas. Selle kolmanda lehe kuju on mõnevõrra veider - kõvasti lõhki ja veidrate paksenditega. Ju on mingil viisil kannatada saanud.
Nädala vanune "Arkadia" küljelt
Kus on teine leht? Teisele lehele kukkus varsti pärast punga puhkemist ja esimese kahe lehe avanemist veetilk ning pärast seda hakkas leht õige kiiresti servast kärbuma ning on praeguseks kolmanda lehe all väga krimpsu tõmbunult veel nähtav. Tolle teise lehe kaenlast tundub tekkivat uus võrse. Kuivanud/mädanenud teine leht on näha vasakpoolsel pildil, kummalise kujuga teise lehe rootsu juures.. Loodetavasti ei kandu tolle lehega toimuv üle ülejäänud taimele.
Samas on esmane võrse jõudsalt edasi arenenud ning esimese ja teise lehe vahel on näha ports pungasid ja õige tillukesi lehti. Need võiksid lähipäevadel edasi areneda ja korralikke lehti tekitada.
Seniks hoian lillepotil osa päevast veel kilekoti peal ning kastan üle päeva. Tundub, et kilekoti all kasvavad lehed märksa kiiremini kui päev otsa lahtiselt olnult. Eks kilekott tõsta veidi niiskuse taset (toa õhk on üsna kuiv) kui temperatuuri...