laupäev, 18. veebruar 2017

Viinapuude valgustus

Nagu eelmises postituses mainitud, oli mul käsil viinapuudele lisavalgustuse meisterdamine. Kuna kõik elektrilised osad olid juba varem käepärast olemas, tuli ette võtta kinnitusraami tegemine. Viinapuud juurduvad mul aknalaual, kuid seal ei ole praegu kindlasti piisavalt valgust - aknad vaatavad itta ning Päike paistab (kui ta ka on, siis ta ei sära!) veebruaris aknast sisse vaid loetud paar tundi.
Põhimõtteliselt oli võimalik lambitorusid riputada lakke, ent mõne kuu jooksul kasutamiseks ei soovinud niivõrd kapitaalset paigaldust teha. Siis oleks arvatavasti olnud ka mõistlik suisa tööstuslik rippuv valgusti paigaldada. Lisaks küsimused maksumusega, valgusti võimaliku kõikumisega vastu akent jms.
Otsustasin, et raam tuleb puust. Bauhof pakkus hööveldatud männipuitu, mõõtudega 45x22 mm.Ei maksnud teine ka suurt midagi. Raami tegin hästi lihtsa disainiga - aknalaua peale horisontaalsed serval seisvad tükid ning nende külge vertikaalsed ca 60cm kõrgused vertikaalsed postid. Postide otsa ristlatt, mille külge kaks luminofoortorude klambrite kinnitamiseks sobivat risti. Alumiste horisontaalsete ja vertikaalsete osade ühendamiseks kasutasin risttappe, mis säästavad aknalaual mõne sentimeetri ruumi. Naaber laenas lahkelt tapisae ja täisnurga saagimiseks sobiva karbi ning tuletades meelde ca 30 aasta taguseid tööõpetuse tunde, proovisin saada võimalikult viisaka tappühenduse. Kuna materjalis olid esialgu tähelepanuta jäänud ebamugavad oksakohad, ei teinud ma tappe algselt plaanitud poole materjali paksuse sügavusega vaid ca 1/3 paksuseni. Tapid valmis, panin tappi sisse PVA-liimi, ühendus pitskruvidega kinni ning kokku pandud T-tähe kujulised tükid rändasid ööseks vastu radiaatorit kuivama. Päris lõpuni rahule ma tulemusega küll ei jäänud, kuid kuna raam ei ole elutoas ja kasutada olnud tööriistakomplekt oli tõesti minimalistlik (saag + nuga + kruvikeeraja) arvestades pole tulemus üldse paha.
viinapuude pistikoste valgusti
Valminud valgusti, mille all elektriline soojendusmatt ja selle
peal kaks potti ja kaks pudelit juurutatavate pistokstega.

Kuigi esialgselt oli suur soov teha valgustite kõrgus reguleeritav, otsustasin valmistamise lihtsuse huvides pealmise horisontaalse lati kinnitada metallnurkadega. 16mm kruvid ja kaks nurka mõlema vertikaalposti juures tekitasid vertikaalpostide ja pealmise horisontaalse lati ühenduse päris jäigana. Horisontaalse lati peale kinnitasin luminofoortorude elektroonilise ballasti, ristide külge aga üks ühele ja teine teisele poole kaks 18 W luminofoortoru. Üks on Philips De Luxe 965 (külm valge) ja teine Philips Aquarelle (märgatavalt roosa tooniga, tootja poolt avaldatud spektri põhjal otsustades seda taimed ostaksid!). Lambitorud said kinnitatud hetkel 25 mm plastist torukinnitustega, mis tõenäoliselt soojas ja aknast tuleva UV-kiirguse käes üleliia pikalt ei kestaks, kuid metallist klambreid akvaariumi valgustuse meisterdamisest üle ei jäänud... Juhtmed fikseerisin kaablisidemetega ning kõige peale sai peegeldajaks kõige tavalisem toidufoolium, läikivam külg torude poole. Lambi tööaja kontrollimiseks on väga lihtne aegrelee, näha ülaloleval pildil rõduukse kremooni juures.
New York Muscat suurte pungadega
Miks neid potte valgustada? Olen juba varem kirjutanud, et pungad kipuvad puhkema. Ülaloleval üldpildil on aimata vasakpoolses potis suurte pungadega oksi, kuid tegelikult on kõigis anumates suuri pungi näha. Hetkel on juurutamise alustamisest möödunud 19. päeva. Juuresolevad pildid annavad ülevaate, kui kaugele oksad on jõudnud. Vasakul paistab "New York Muscat" ühe avanenud punga ja ühe üsna suure pungaga (mille homme ära kaksan).

Arkadia puhkenud pungadega oksad
Paremal pildil on pott "Arkadia" okstega, kokku neljast oksast näha olevad kaks on mõlemad ilusate pungadega. Potti suunduvad juhtmed on Dallase DS18B20 digitaalsed termomeetrid, mis on ühendatud Arduino mikrokontrolleriga.
Tavaliselt on kõigil neil anumatel ka õhukene kilekott peal, kuid peale pungade puhkemist olen vahepeal oksad mõneks ajaks ka päris lahtiselt toaõhu kätte jätnud. Võimalik et liigsest ummuksis olemisest on "Arkadia" potis kahel oksal ka kerge hallitus külge tulnud!
Alloleval pildil on need esimesed kaks "New York Muscati" oksa, millelt mõlemalt pungad murdsin. Nüüd on olukord selline, et vasakpoolsel oksal on näha ühte võrset (murtud punga august välja kasvanud) ja võrse alt puhkevat uut punga ka! Parempoolsel oksal sai murdmine üsna siledalt tehtud, kuid sellest hoolimata on eelmise punga alt üsna nobedalt hakanud puhkema värske pung! Täitsa hea uudis :-)
Kallust või juuri ei ole aga praeguseks mitte ühelgi veenõus juurduval oksal märgata - tuleb edasi oodata!
New York Muscat kord murtud pungadega oksad

Kommentaare ei ole: